DUŻO ZA NIEWIELE autor: (MZ)
   

1% podatkuW Polsce od 1 stycznia 2004 roku obowiÄ…zuje ustawa o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z jej przepisami każdy podatnik może, opÅ‚acajÄ…c podatek dochodowy od osób fizycznych, przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego znajdujÄ…cej siÄ™ na oficjalnej liÅ›cie. Obecnie, zgodnie z wykazem Ministerstwa Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej, dziaÅ‚a 7 289 organizacji pożytku publicznego (stan na 21 lutego 2013 r.). Liczba podmiotów pozwala na praktycznie dowolny wybór celu, jaki chcemy wesprzeć częściÄ… swojego podatku.

 

Z roku na rok wzrasta liczba osób przekazujÄ…cych jednÄ… setnÄ… swojego podatku na rzecz organizacji non profit. W 2011 r. organizacje pożytku publicznego wsparÅ‚o 11 165 578 podatników na kwotÄ™ ponad 457 mln zÅ‚. Można wiÄ™c sÄ…dzić, że przekazywanie części swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i Å›wiadome wybranie instytucji, na którÄ… majÄ… zostać przekazane pieniÄ…dze, za parÄ™ lat bÄ™dzie normÄ… wÅ›ród podatników.

 

Wspieranie organizacji non profit powinno być przez podatników traktowane jak obowiÄ…zek, gdyż instytucje te wykonujÄ… ogrom pracy w przestrzeniach, które organy paÅ„stwowe pomijajÄ… lub też dziaÅ‚ajÄ… w nichw sposób niedostateczny. Co najważniejsze, organizacje pożytku publicznego czÄ™sto swoim dziaÅ‚aniem obejmujÄ… osoby potrzebujÄ…ce wsparcia, zatem przekazywanie części swojego podatku tym organizacjom jest wyrazem solidarnoÅ›ci z potrzebujÄ…cymi pomocy czÅ‚onkami naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Korzyść ze wspierania organizacji non profit jest oczywista: pomagamy potrzebujÄ…cym nic nie tracÄ…c.

   
Drukuj