MIESZKANIE OD GMINY autor: KLARA WARECKA
   

Ostatnie wybudowane mieszkania komunalne w naszym mieÅ›cie oddane zostaÅ‚y do użytku dwa lata temu. Mimo że potrzeby sÄ… ogromne – wiÄ™kszość interesantów, zgÅ‚aszajÄ…cych siÄ™ do burmistrza ubiega siÄ™ o przydziaÅ‚ mieszkania – nowych lokali nie buduje siÄ™.Wkolejce po mieszkanie nadal czeka ponad 400 rodzin.

 

Nie jestem zwolennikiem rozdawnictwa lokali – wielokrotnie mówiÅ‚ burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk. Gmina nie przewiduje budowy kolejnych mieszkaÅ„ komunalnych, ale burmistrz zapowiada, że w 2013 r. samorzÄ…d bÄ™dzie staraÅ‚ siÄ™ znaleźć lokalizacjÄ™ pod nowe budownictwo socjalne dla osób najbardziej potrzebujÄ…cych o najniższych dochodach. Jednak w ciÄ…gu najbliższych dwóch lat nie uda siÄ™ wybudować nowych mieszkaÅ„. Burmistrz zapowiada zaadaptowanie w ciÄ…gu najbliższych miesiÄ™cy ok. 20 lokali na mieszkania socjalne. DziÄ™ki temu z lokali komunalnych bÄ™dzie można wykwaterować lokatorów zalegajÄ…cych z opÅ‚atami, którzy majÄ… wyroki eksmisji. Ci zostanÄ… przeniesieni do lokali socjalnych, a mieszkania zajmowane przez nich dotychczas zwolniÄ… siÄ™ dla oczekujÄ…cych. DÅ‚użnicy zalegajÄ…cy z opÅ‚atami muszÄ… liczyć siÄ™ z eksmisjÄ… i przeprowadzkÄ… do mieszkania o gorszym standardzie.

 

 

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów i o mieszkaniowym zasobie gminy, gmina powinna posiadać lokale socjalne, aby zapewnić swoim najuboższym mieszkaÅ„com prawo do mieszkania, a także zapobiegać bezdomnoÅ›ci. Lokal socjalny, zgodnie z definicjÄ… zawartÄ… w ustawie o ochronie praw lokatorów, to lokal nadajÄ…cy siÄ™ do zamieszkania ze wzglÄ™du na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi (nie powierzchnia użytkowa lokalu) przypadajÄ…ca na czÅ‚onka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 mkw., a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego – 10 mkw. Lokal socjalny może mieć obniżony standard – ma być w takim stanie technicznym i ma mieć takie wyposażenie, aby nadawaÅ‚ siÄ™ do zamieszkania. SzczegóÅ‚owe zasady przyznawania lokali socjalnych okreÅ›lane sÄ… przez radÄ™ miejskÄ…. Umowa najmu lokalu socjalnego zawierana jest na czas oznaczony, okreÅ›lony przez wÅ‚adze gminy – dotyczy to zarówno umów, o których zawarciu decyduje samorzÄ…d, jak i umów, bÄ™dÄ…cych nastÄ™pstwem sÄ…dowego wyroku eksmisji. Stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekraczać poÅ‚owy stawki najniższego czynszu obowiÄ…zujÄ…cego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

 

Ustawa o ochronie praw lokatorów okreÅ›la listÄ™ osób, którym sÄ…d musi przyznać prawo do lokalu socjalnego wwyroku eksmisyjnym:

• kobiecie w ciąży,

• maÅ‚oletniemu, niepeÅ‚nosprawnemu lub ubezwÅ‚asnowolnionemu oraz sprawujÄ…cemu nad takÄ… osobÄ… opiekÄ™ i wspólnie z niÄ… zamieszkaÅ‚Ä…,

• obÅ‚ożnie chorym,

• emerytom i rencistom speÅ‚niajÄ…cym wymagania do otrzymania Å›wiadczenia z pomocy spoÅ‚ecznej (okreÅ›lone w rozporzÄ…dzeniu ministra spraw wewnÄ™trznych i administracji w sprawie funduszu socjalnego emerytów i rencistów policji, straży granicznej, Biura Ochrony RzÄ…du i straży pożarnej oraz ich rodzin z 9 wrzeÅ›nia 2004 r.)

• osobie majÄ…cej status bezrobotnego,

• osobie speÅ‚niajÄ…cej przesÅ‚anki okreÅ›lone przez radÄ™ gminy w drodze uchwaÅ‚y.

 

Prawo do lokalu socjalnego nie przysÅ‚uguje osobom, które samowolnie zajmujÄ… lokal i którym sÄ…d nakazaÅ‚ opróżnienie lokalu.

   
Drukuj